Институт за медије Црне Горе (ИМЦГ) организује панел дискусију о медијском власништву у Црној Гори. Проблем централизације и концентрације власништва медија је глобални проблем који представља изазов и за развијене земље. Промјена власничке структуре појединих медија након избора 2020. резултирала је аутоматском суштинском промјеном у уређивачкој политици. Данас се могу препознати обриси два медијска кластера тј. двије доминантне уређивачке политике. Укрупњавање медијског капитала може да води до смањења плурализма у медијима и слободе медија и зато је тема од нарочитог јавног интереса.
Гдје: Хотел „Хилтон“, адреса: Булевар Светог Петра Цетињског, број 2
Када: уторак, 17. мај 2022. године, са почетком у 11х
Питања о којима ћемо разговарати:
Колико је власништво над медијима транспарентно у Црној Гори?
Које промјене власништва су се десиле у претходном периоду и како оне утичу на право грађана да буду објективно информисани?
Да ли се примјењују антимонополске мјере и правила о медијској концентрацији?
Како да се локални медији, слабије финансијске моћи, изборе у тржишној утакмици?
Како да се медијска заједница снажније одупире диктату власника?
Како данас изгледа медијско тржиште у Црној Гори и да ли су интервенције Владе, путем фонодова за плурализам, довољне?
Учесници дискусије су:
Душица Томовић, уредница у БИРН-у,
Никола Марковић, Директор РТВ Никшић,
Др Саша Мирковић, предавач на Факултету за медије и комуникације у Београду.
Дискусију ће модерирати Весна Рајковић Ненадић, новинарка, Институт за медије Црне Горе.
Молимо Вас за потврду учешћа најкасније до петка 13. маја. За додатне информације можете нам се обратити путем емаила: имцг@мминституте.орг .
Планирано трајање дискусије је два часа, након чега је предвиђен ручак за учеснике.
Ова активност дио је пројекта ,,Ресурсни центар за организације цивилног друштва у Црној Гори-фаза ИИ“ који спроводи Центар за развој невладиних организација (ЦРНВО) у партнерству са НВО Натура и Инстутом за медије Црне Горе (ИМЦГ). Општи циљ овог пројекта је оснажено цивилно друштво и медији који активно учествују у доношењу одлука и доприносе јачању партиципативне демократије у Црној Гори, док је специфични циљ побољшање капацитета НВО и медија да буду проактивни, одговорни и ефикасни актери и да допринесу подстицајном окружењу за њихово дјеловање. Овај пројекат финансира Европска унија.