Новинари и политика: Нова српска демократија неће давати изјаве за “Вијести”
22/11/2024Радио Kосовска Митровица: Деценије истинитог причања и оданог слушања
25/11/2024Сваки други новинар у Црној Гори тврди да се суочио са притисцима током обављања свог посла, а чак 62.1% новинара је свједочило ситуацијама у којима су жртве притиска биле њихове колеге.
Ово је један од главних закључака истраживања „Друга страна новинарске медаље“, које је радио УЗОР, а које показује да на запослене у медијима притисак најчешће врше представници власти (39.6%), затим бизнис заједница 11.3%, док су представници опозиције и други медији били извори притиска за 7.5% новинара.
“Најзаступљенији облик притиска је узнемиравање, које је искусило 35.8% испитаних новинара.Циљани надзор се налази на другом мјесту са 15.1%, док је економски притисак, укључујући пријетње отказом и смањење плате, доживјело 13.2% испитаника. Такође, 13.2% испитаника истакло је и друге облике притиска, као што су увреде, пребукираност задацима, цензура, мобинг и пријетње”, показују резултати истраживања.
Како се наводи, најчешће коришћена метода били су телефонски позиви и/или СМС поруке, које је навело 34% новинара, док су директни сусрети, као начин вршења притиска, апострофирани од стране 28.3% испитаника.
“Друштвени медији су такође коришћени за вршење притиска, што је искусило 18.9% новинара, док је њих15.1% доживјело индиректне пријетње преко посредника. Међу новинарима који су били изложени притисцима или нападима, чак 56.6% се прво обратило уреднику, породица је била обавијештена у 15.1% случајева, док су власник и правна служба били први контакт за 7.5% испитаника”, стоји у извјештају.
Истраживање говори и да су новинари недовољно информисани о процедурама за пријављивање притисака у својим радним срединама, што додатно отежава њихову заштиту, оцијенила је Маја Николић из УЗОР-а.
Фото: УЗОРФотографија 1: УЗОР: Сваки други новинар трпи притиске, медијске куће немају званичне процедуре за њихово пријављивање
“УЗОР види као алармантан податак то што више од половине црногорских новинара напомиње да им нису доступне едукације или тренинзи, који ће их научити како да се носе с потенцијалним притисцима”, закључује Николић.