
Забрињавајући услови рада за новинаре у Црној Гори, још неријешено убиство Душка Јовановића
06/03/2025
Душко Јовановић добија споменик у Подгорици
11/03/2025У Основном суду у Подгорици почело је суђење предсједнику и члановима Савјета РТЦГ.
На терет им се, како је саопштено, ставља кривично дјело злоупотреба службеног положаја у саизвршилаштву. Подгоричко Основно државно тужилаштво (ОДТ) раније је поднијело оптужни предлог против предсједника и четири члана Савјета Радио-телевизије Црне Горе.
Саслушани су окривљени Веселин Дрљевић, Филип Лазовић, Амина Мурић, Наод Зорић и Предраг Мирановић. Ново рочиште заказано је за 11. април у 8 сати.
Адвокат Веселина Дрљевића, Наода Зорића и Филипа Лазовића Владан Бојић казао је медијима након саслушања у Основном суду, да је процес у ком су окривљени предсједник и четири члана Савјета РТЦГ шарада. Наводи да су окривљени погођени овим поступком, и свиме што им се приписало овом, како каже, карикатуралном конструкцијом коју представља садржај овог оптужног предлога.
Бојић каже да није ни слутио да ће икада у каријери учествовати у оваквом процесу.
“Били смо негдје на граници претварања суда у театар апсурда. Требамо знати шта значи спор неког према судској јурисдикцији. То значи да суд не поставља директора. Суверен у доношењу одлуке о томе ко ће или неће бити директор је послодавац. У овом случају, послодавца представљају они које је изабрала Скупштина Црне Горе. Савјет је донио одлуку да та лица, у име послодавца, одлуче слободном вољом, одговорно и савјесно, ко ће бити генерални директор. Ту одлуку не може донијети суд”, истакао је Бојић.
Каже да такве одлуке нема ни код нас нити у окружењу, јер би то била правна глупост.
“То се мора искоријенити, и не знам у које сврхе служе такви поступци”, навео је он.
Бојић каже да су данас сви који су износили своје одбране били видно погођени.
“Јер то су људи из различитих сфера, сталежа, мјеста у Црној Гори. То није организована криминална група која заједнички дјелује – то су људи који се виде једном или два пута мјесечно, да би им се приписало ово што им се приписало овом карикатуралном конструкцијом коју представља садржај овог оптужног предлога. Ниједан правник не смије заборавити објективно ограничење дејства правоснажности, а мислим да тужилаштво јесте. Правоснажност се односи искључиво на изреку. А у диспозитиву оптужног акта цитирају се дијелови образложења који не подлијежу правоснажности. И ту је дошло до те грудве из Марфијевог закона, која се закотрљала, и ево докле смо дошли”, каже он.
Изразио је забринутост за правосуђе у Црној Гори, које је, како каже, дошло у ситуацију да се овим људима суди због тајног гласања.
“Због гласања које им је Устав и закон додијелио да могу вршити по својој слободној вољи. Имамо једну орвеловску причу. Враћа нам се, на наопак начин, Орвелова 1984. Бојим се да ћемо на овај начин ући у још дубље проблеме. Људи једноставно треба да прочитају законе и књиге. Колеге из региона се овом поступку смију и сматрам да се то треба зауставити на вријеме. Али због великог медијског притиска постоји бојазан да ће се ова прича наставити”, каже Бојић.
Коментаришући одлуку четворо окривљених да не одговарају на питања, Бојић каже да је њихова одлука била најискренија јер су се осјећали веома лоше и жељели су ову шараду да скрате.
“А не да правимо циркус од суђења. Подржавам овакве одлуке и честитам им на томе. Јер чему да одговарају, и коме да одговарају?”, каже Бојић.