
УНЦГ на “Градској ТВ”, Тихомир Бурзановић: Премијер и предсједник Црне Горе морају да сарађују
18/02/2025
ТАЈНЕ ОПЕРАЦИЈЕ „УСАИД“-А: Милијарде за „независне“ медије, за ову годину предвидјели 278 милиона долара!
21/02/2025Слобода медија данас је већа него прије десет година, а у наредном периоду радиће се и на побољшању економског статуса новинара, казала је министарка културе и медија Тамара Вујовић, у емисији “Будимо будни питајте Владу”.
“Мислим да више не можемо говорити о великим и недозвољеним политичким притисцима на медије, а прије 10 година смо имали апсолутна политичка гласила”, саопштила је Вујовић.
Циљ је, како каже, да се новинарима обезбиједе слобода рада, безбједни услови за рад и да буду материјално што боље ситуирани.
“То је наравно дугачак пут”, казала је министарка.
Утиска је и да су новинари почели да имају статус у друштву који заслужују, “нажалост не материјални, већ статус важних личности у друштву”.
“А до побољшања материјалног статуса трудимо се да дође и кроз законе, али то је дуг пут”, казала је Вујовић и додала да мисли да у Црној Гори постоји пуни медијски плурализам.
Подршка идеји о новчаној награди за информације о убиству Душка Јовановића
Застрашујуће је, каже министарка, што још увијек није расвијетљено убиство Душка Јовановића, а посебно што, како додаје, знамо о којим је он темама писао, међу којима је и шверц цигарета у Црној Гори.
“То што ми и даље не знамо налогодавце, то је застрашујуће за читаву Црну Гору”, поручила је министарка.
Охрабрује, како наводи министарка, идеја да се понуди новчана награда за информације о убиству Душка Јовановића, што и она подржава.
“Мислим да би та одлука требало да буде донесена на Влади, на предлог МУП-а. Мислим да, имајући у виду проток времена, треба мотивисати јавност да би се та прича поново пробудила”, казала је Вујовић и додала да треба учинити све да се приволе људи који имају информације о том убиству да их саопште.
Хитно нам потребна агенција за сајбер безбједност
Коментаришући јучерашњи хакерски напад на Портал РТЦГ, министарка је саопштила да је Црној Гори хитно потребна агенција за сајбер безбједност.
То смо, како каже, научили још 2022. на најгори могући начин када је инфраструктура јавне управе била под нападом. Ми се, како истиче министарка, још увијек опорављамо од тог напада.
“Због свега агенција мора што прије да буде фукционална”, каже Вујовић.
Наводи и да иза хакерских напада увијек стоји нека агенда, а у случају напада на Портал РТЦГ то је било ширење лажних вијести.
“Ово све нам говори да морамо да радимо мултисистемски и да кроз Центар за сајбер безбједност подижемо отпорност читавог система. Надам се да ће и ово бити једна лекција”, казала је Вујовић и поручила да је ово и безбједносно питање.
Ускоро и нови Закон о култури
Министарка је саопштила да је Црној Гори потребан нови Закон о култури и то је, како наводи, приоритет свих проритета када је ријеч о културном стваралаштву.
Доста новина биће у том закону, и како наводи, отворен је широк консензус у који су укључени и они умјетници који нијесу плаћени од државе.
“Мислим да ћемо у том дијелу побољшати рјешења и статус тих културних дјелатника”, саопштила је министарка и додала да очекује да ће то бити закон којим ће тај сектор бити задовољан.
Саопштила је и да ће ове године нешто више од милион еура бити распоређено преко пројеката. Најавила је и измјене Закона о културној баштини.
Када је ријеч о медијима, подсјетила је на три ИБАР закона која су усвојена средином прошле године, а чиме смо како каже, ускладили норме са ЕУ.
“Посао није завршен већ смо видјели једну омашку, имаћемо исправку која није велика у дијелу локалних јавних емитера”, најавила је министарка.
Нерегистрованим медијима новчане казне
На питање је ли држава урадила све да се не понови случај портала Удар на којем су таргетирани политичари, али и новинари, Вујовић подсјећа да је управо новим медијским законома предвиђено да сваки медиј, па и портали морају бити регистровани.
Није, како каже Вујовић, прошла идеја да се медијима који се не региструју забрани рад, али могу бити новчано кажњени.
“Некада ни та финансијска казна није довољна, јер је власнику то неважно, њему је важно да лажна информација дође до публике”, казала је Вујовић.
Новинарима дати положај који заслужују
Коментаришући предлоге да новинари добију статус службених лица и бенефицирани радни стаж министарка каже да се постављало питање да ли би требало онда и наставницима и медицинским радницима дати статус службених лица.
“Тако да се на крају стало са том идејом и није се то нашло у медијским законима и вјероватно је идеја о којој се треба разговарати”, навела је она.
Важно је, каже министарка, да новинарима дамо положај, значај и сигурност коју заслужују и онда, како додаје, неће ни бити потребе за бенефицираним радним стажом.
“На тај начин ће и сваки новинарски рад бити адекватно вреднован”, закључила је Вујовић.