
УНЦГ поводом 3. маја, Дана слободе медија: Новинарска солидарност темељ наше професије
02/05/2025„Очигледно је да ово није Дан слободе медија, већ дан у којем сабирамо неслободе. Свет је непоправљиво гори у односу на прошлу годину, а свет медијских слобода је ове године у мраку“, поручио је председник Удружења новинара Србије (УНС) Живојин Ракочевић на обележавању 3. маја, Светског дана слободе медија у Грачаници.

Ово је дан, истиче Ракочевић, када је премало папира да се напише све оно шта се у протеклих годину дана догодило новинарској заједници.
„Премало је времена да се наброји шта све из прошлости није решено. Kако говорити на територији на којој је отето 17 новинара и медијских радника и о чијој се судбини готово ништа не зна? Kако говорити из перспективе да је поништена пресуда Славку Ћурувији и да сви они који су ту пресуду донели не паказују ни трунку самилости и могућности да се покају?“ упитао је он.
Ракочевић је навео и да је тешко говорити о свакодневним притисцима на читаву заједницу која је једна од ретких, ако не и једини, прозор плурализма и слободе.
„Kако говорити у ситуацији када институције које минимално треба да помогну, а на првом месту Министраство информисања Владе Републике Србије, чине неправду и праве раздор, како говорити у ситуацији када је медиј нешто што се настоји ограничити и гетоизирати? Kако на крају говорити из позиције када се читави системи претварају у пропаганду и када је слободни појединац принуђен да слуша једну и другу пропаганду и да се на основу тога одређује према истини?“, рекао је председник УНС-а.
„Период између два Светска дана слободе медија показао је да наши проблеми могу да буду разноврсни, али подједнако тешки. Сведоци смо апатичног приступа безбедносних инстанци према новинарима, а то се вероватно најбоље види на примеру редакације Танјуга, односно најозбиљнијих и најконкретнијих претњи које су им упућене мејлом са адресе која се налази на Kосову, а где ми, упркос свим нашим апелима немамо адекватан одговор безбедносних институција“, навела је она.
Погоршана је и финансијска стабилност, напомиње Вановац, указујући на повлачење средстава извесног броја страних донатора, као и расподелу средстава Министарства информисања Владе Републике Србије.
„Ту смо открили извесне нерегуларности и захтевали да се тај конкурс поништи како би се још једном сагледало ко су заиста активни медији на подручју Kосова и Метохије, ко ту постоји и ко је ту од неизмерне користи за грађанство“, рекла је Вановац.
Посебно је скренула пажњу на постојање страха код колегиница и колега који доживљавају непријатности и ометања од стране косовске полиције, а које, осим што о томе информишу Удружење, не желе да се јавне огласе.
Обележавању Светског дана слободе медија у Грачаници присуствовали су бројни новинари и медијски радници, а скуп је почео читањем прогласа УНС-а.