Преминуо Зоран Секулић

Далибор Каварић: “Вијести” измишљају афере и врше притисак на суд да направе штету РТЦГ и РТВ Подгорица
20/07/2025
Далибор Каварић: “Вијести” измишљају афере и врше притисак на суд да направе штету РТЦГ и РТВ Подгорица
20/07/2025

Власник, директор и главни и одговорни уредник новинске агенције ФоНет Зоран Секулић преминуо је у ноћи 21. јула послије краће болести у 67. години, саопштила је породица. Зоран Секулић рођен је 6. септембра 1958. године у Београду, а 1981. дипломирао је на међународном смјеру Правног факултету Универзитета у Београду. Професионалну новинарску каријеру почео је 1982. године.

Секулић је оснивач Новинске агенције ФоНет, прве приватне новинске агенције са независном уређивачком политиком, која је почела да ради 7. фебруара 1994.

Био је члан Управног одбора Асоцијације медија, највећег пословног удружења новинских издавача, новинских агенција и портала у Србији и члан Управног одбора Савјета за штампу.

У септембру 2011. године био је преговарач медијске заједнице (Асоцијација медија, НУНС, УНС, НДНВ и Локал прес) са Владом Србије, приликом израде прве Медијске стратегије.

За допринос медијским реформама у Србији ОЕБС га је наградио као личност 2012. године.

Декретом предсједника Републике Француске Франсоа Оланда, Зоран Секулић одликован је орденом Легије части у рангу витеза.

Престижно француског одличје које је установио Наполеон Бонапарта, Секулићу је додијељено на приједлог француског министра спољних послова и међународног развоја Жан Марк Ероа.

Предсједник Њемачке Франк Валтер Штајнмајер одликовао је 2020. године Зорана Секулића Орденом за заслуге СР Њемачке.

Жири Лиге експерата (ЛЕX) Србије, која окупља еминентне стручњаке из области права, економије, социологије, политикологије, културе, образовања, екологије и медицине, наградио га је 2022. године признањем Витез позива.

Новинарску каријеру започео је 1982. године, као сарадник у Радију Београд, програм 202.

Од 1983. до 1993. године радио је као новинар и уредник у Новинској агенцији Тањуг.

Основао Фонет 1993. године

Због неслагања са уређивачком политиком Тањуга, у јесен 1992. године поднио је оставку на мјесто уредника политичке рубрике. У новембру 1993. године напустио Тањуг и основао ФоНет заједно са колегом Небојшом Магдеским, са којим се 1994. разишао из пословних разлога. Од тада је једини оснивач и власник ФоНета.

Руководећи ФоНетом, кроз који је за 31 годину прошло више од 700 новинара, сниматеља, фоторепортера, аудио и видео монтажера, допринио је да Агенција у земљи и на међународном нивоу стекне репутацију професионалног, непристрасног, поузданог и кредибилног медијског извора, који је препознат и изван граница Србије.

Прије 15 година осмислио је, креирао и примијенио концепт дигиталних мултимедијалних и мултиплатформ интерактивних агенцијских сервиса вијести – писаних, фото, аудио и видео вијести – први тог типа у Србији и региону.

На медијском фестивалу Приx Еуропа, једној од најпрестижнијих и најугледнијих међународних смотри електронских и дигиталних медија, интерактивни мултимедијални систем вијести ФоНета је 2005. уврштен међу 25 најбољих информативних онлајн платформи у Европи, у конкуренцији највећих европских традиционалних и wеб медија.

Развио је специјализоване ТВ формате ФоНета – Квака 23, Агреман, Киоск, Видокруг, Прессек, Стигма, Косинус и Вести у 60 секунди.

Антена М и ФоНет сарађивали су током ратних 90-их, када је наш радио био један од ријетких корисника фоно-сервиса ФоНета као, практично, јединог независног извора агенцијских извјештаја у то доба, у Србији.