“КОНТРОВЕРЗА”: На Душка Јовановића пуцано из возила МУП-а пушком ДБ-а
19/12/2024Сви знамо да је коментар слободан, а да су чињенице светиња. Наша емисија на почетку је била сатирична, хумористична недељна доза забаве, због коментара. Међутим, проблем је у чињеницама које су из године у годину све страшније и гадније. Тешко је да ,,коментаришући те чињенице, емисија може бити забавнија од наше реалности која је све туробнија. Највећа награда би ми била да емисија може бити поново хумористична”, навео је Зоран Kесић, коме је уручена награда за новинарску храброст “Александар Тијанић”.
“Упутио бих им апел да се сете онога у шта су веровали када су били млади новинари, онога што су заборавили под утицајем политике, лукративних разлога или размишљајући – ‘шта ћу, тако мора, добићу отказ’. Да се подсете да је њихов посао истина и да су се заправо пристајањем на наметнуту лаж, одрекли и новинарства и онога у шта су некада веровали”, додао је он.
Позвао их је зато да се врате истини.
“Верујте – ослобађа, освежава, а не гоји. Уколико не знате где да је тражите, погледајте, можда има по факултетима, блокадама. Та истина је млада, свежа, црвених образа од хладноће и узбуђења да мења овај свет, бистрих очију и не занима је лаж“, апострофрао је он.
И Миленко Васовић, који је за серију колумни објављених на порталу Нова.рс, добио награду „Богдан Тирнанић“, поручио је колегама да не служе никоме – већ само гледаоцима, читаоцима и слушаоцима.
„Неће бити последица, осим отказа можда. Тај отказ ће им кад ово лудило прође бити награда“, навео је он.
Драго му је, како је навео, што је добио награду која носи име Тирнанића јер је као млади новинар на његовим текствима учио новинарство и београдски живот.
„Рећи ћу само две његове изјаве – Живот се учи у кафани и нема ништа горе за новинара од тога да га нико не чита“, навео је он.
Награда “Лаза Kостић” у категорији вест/извештај уручена је новинару Радио Београда Дејану Николићу за извештавање са тениског турнира Олимпијских игара у Паризу, са меча Ђоковић-Алкараз.
Николић је рекао да је награда велика част и задовољство и захвалио се матичној кући која му је омогућила да се професионално искаже, али и колеги Горану Гордићу који је био тонски реализатор преноса.
“Два играча, једна лоптица, узвици и на крају – тријумф Новака Ђоковића. Тако је укратко изгледао наш извештај”.
Додао је да му је драго што је награда дошла на век постојања Радио Београда, истакао је да ће се трудити да оправда поверење колега и апострофирао да је “само један Радио Београд 1”.
Награду “Лаза Kостић” у категорији репортажа добио је Владимир Банић за серијал “Фантастична планета”, а уручена је његовој сестри Марији.
Банић се у видео поруци захвалио свим људима који су радили на снимању „Фантастичне планете” у 40 репрортажних емисија.
„Ту су посебно важни локални новинари – колеге које помажу да се дође до саговорника, као и они који се касније баве постпродукцијом. Захвалио бих се и колегиници која ме је предложила за награду. Ово ми је први новогодишњи поклон и драго ми је да сам добио баш награду која носи име Лазе Kостића. Да је жив, вероватно би он производио ‘Фантастичну планету’ или би је надам се гледао“, рекао је он.
Награда „Лаза Kостић“ уручена је фоторепортеру „Политике“ Анђелку Васиљевићу за фотографију „Скупштинска црвена линија“.
„УНС је мој еснаф и када колеге дају награду, то је респект. Ову награду сам добиио 2018. године, а колеге су ми рекле да морам да је оправдам. Надам се да ћу и ову награду оправдати и да ћу имати воље и елана да наставим да радим“, рекао је он.
Награду „Лаза Kостић“ у категорији карикатуре добио је Ивица Стошић, карикатуриста портала „Слободна реч“ из Врањ,а за карикатуру “Мона Антоанета”.
Стошић се захвалио редакцији која га је подстакла да изрази свој бунт и рекао да је вредновање креативности велики подстрек за њега.
„Слободна реч нам може помоћи да изађемо из мрака, а цела земља је у мраку. Награда ме обавезује да наставим истим путем. Ваљда хоћу“, рекао је он.
Златну повељу УНС-а жири је одлучио да додели Слободанки Вучковић, као вишедеценијском прегаоцу УНС-а.
„Драго ми је што се УНС после толико година сетио пензионера. Дуго сам била новинар у привреди. Предузеће је било Југославија у малом. Одлично је функционисало, не само зати што сам била добра него зато што је предузеће тако функционисало. Ово ја јесам добила, али велики број колегиница и колега који су радили у привреди нису имали прилике да то добију. Ја је посвећујем њима. Понећу је кући, али ћу мислити на њих“, истакла је она.
Специјална награда за допринос историји штампе и новинарства, теоријске радове о новинарству и публицистичка дела “Жика М. Јовановић”, по одлуци жирија, припала је Зорици Лешовић Станојевић за, како се наводи у образложењу, „капиталну монографију ’90 година Чачанског гласа’“.
Она је као уредница листа рекла да награда припада свим колегама са којима је сарађивала и са којима је радила даноноћно.
Истакла је да персуазивним садржајем новинарство може да креира јавно мњење, а да се то показало и претходних година у Чачку. Позвала је стога колеге да мисле својом главом, истакавши да је награда УНС-а знак да су њене колеге из Чачанског гласа то чиниле.
Награда за најбољи годишњи уређивачки концепт, „Димитрије Давидовић“, уручена је уреднику Спортске редакције Радио-телевизије Србије Зорану Марковићу. Марковић је подсетио да је од планетарних спортских дешавања попут Европског првенства у фудбалу, водених спортова, Олимпијских игара -спортска редакција РТС-а направила искорак у примању, прихватању и анализи догађаја.
Зато је додао да награда „Димитрије Давидовић“ припада читавој редакцији.
За време ОИ преношено је више од 400 сати програма уживо из Париза, истакао је он, а била су примењена и бројна креативна решења попут виртуелног студија.
Награда за животно дело уручена је фоторепортеру из Ужица Милошу Цветковићу.
“Пешчаник неумитно тече, такав је зивот. Биће боље једино ови клинци ако изваде ствар. Надам се да ћу то доживети”, рекао је он.
УНС је Златну повељу уручио Радио Београду, који слави златни јубилеј – век постојања.
Директор Радио Београда Милан Недић рекао је да награда заокружује стогодишњицу којој су се посветили.
“Организовали смо низ концерата, трибина И учинили много тога да Радио Београд постане један од најслушанијих медија”, и додао да се нада да ће Радио Беорад сачувати оно што има – достојанство.
Зато је колега Драган Жика Стојановић, који је водио програм, закључио да је радио опет у моди и да су медији опет у моди.