Поднијет оптужни предлог против четири особе због напада на Ану Раичковић, новинара “Побједе”
04/12/2024Одборнике интересује: Како паре троши “Градска ТВ”
07/12/2024Првог новембра око 11.50ч обрушила се надстрешница на железничкој станици у Новом Саду. Том приликом страдало је 15 особа, а већ дан након ове несреће почели су протести грађана са захтевом да се пронађу и казне одговорни.
Извештавајући са ових протеста, од 5. новембра, кад је УНС забележио први напад, до данас, физички је нападнуто и вређано осам новинара и медијских радника, односно новинарских екипа.
УНС је сваки пут када се догодила репресија над нашим колегиницама и колегама позивао учеснике протеста да престану с нападима и апеловало на тужилаштво да истражи сваки случај насиља над новинарима и медијским радницима, како би на недвосмислен начин била послата порука да је насиље над новинарима кажњиво и недопустиво.
Тог 5. новембра, на протесту у Новом Саду протестанти су вређали и напали сниматеља Н1 Николу Поповића и репортерку Н1 Жаклину Таталовић.
Како је за УНС тада рекао сниматељ Н1 Никола Поповић, он и колегиница Жаклина Таталовић извештавали су са протеста када им је, најпре, пришао непознати мушкарац и уз бројне псовке и вређање, ометао њега и колегиницу Таталовић у раду.
„Он нас је око 45 минута ометао у раду, псовао, показивао средњи прст, није хтео да се склони. Није био маскиран и често се могао и видети у кадру. И колегиница Жаклина Таталовић је тада известила у програму како због ометања новинара већ постаје проблем извештавати са скупа“, рекао је Поповић.
Како је додао, тада су се Таталовић и он склонили и кренули ближе Градској кући, када га је непозната особа ударила и оборила камеру.
„Кренули смо да се склонимо од сузавца и приближимо Градској кући. Тај тренутак се види у кадру, десило се у 20.20 сати, у тој гужви добио сам шамар преко руке одоздо, након чега је камера пала. Нажалост, лице те особе се не види на снимку и ја не знам ко је то био“, рекао је Поповић и додао да му је том приликом оштећена камера.
„Наставио сам да радим, иако је пукао део који носи светло. Некако сам успео да завршим посао тако што сам у једној руци носио камеру, а у другој светло, али то је умногоме отежало наш рад, готово га је учинило немогућим“, рекао је Поповић.
На истом протесту, непознати мушкарац оборио је сниматеља Еуроњуза Мирка Тодоровића, који је пао на земљу, са камером коју је у том тренутку држао обављајући свој посао.
Истог дана, сниматељ агенције ФоНет Марко Драгославић нападнут је на протесту код старог Савског моста у Београду, када је на њега, како је изјавио у Полицијској станици Савски венац, физички насрнуо вођа Народних патрола.
Према изјави Драгославића, он је прислонио главу на његово чело и кроз стиснуте зубе процедио „шта снимаш, нећеш више снимати, убићемо те“ и опсовао га.
На протесту испред суда у Новом Саду, 20. новембра ове године, вређана је и ометана у раду главна и одговорна уредница Новосадске телевизије Емилија Марић, а на протесту у Београду истог дана и новинарке Информер ТВ Лидија Макрагић, Бранка Лазић и Милица Шкорић, те сниматељ ове телевизије Никола Паламаревић.
Емилија Марић за УНС је рекла да су јој активисти на протесту поручили да је „саучесник убица“ и упутили јој увреде на рачун физичког изгледа, што се може, како је додала, видети и на видео снимку објављеном на сајту Новосадске ТВ.
„Пратила сам од првог дана протесте и ово није први пут да трпим увреде. Сада су само први пут вербални притисци забележени камером“, додала је она тада.
Увреде и ометање у раду овог пута, каже, није пријавила.
С друге стране, у Београду је група демонстраната ометала у раду и вређала новинарке Телевизије Информер Лидију Макрагић, Бранку Лазић и Милицу Шкорић.
Бранка Лазић за сајт УНС-а каже да је за њу постало немогуће да ради у оваквим условима.
„Хајка на мене траје од 10. августа, када сам извештавала са блокада на Железничкој станици. Од тада – где год да се појавим, креће хајка на мене. Најпре ме неко од активиста усними телефоном, а затим то шаљу групи људи, која долази да ме омета. Онемогућено ми је да обављам свој посао, јер иду за мном и вичу“, додала је тада Лазић.
Вербалне нападе ни она, рекла је тада, није пријавила полицији.
Два дана касније, 22. новембра, физички је нападнута новинарка сајта Нова.рс Ана Марковић, док је извешавала са скупа „Застани Србијо“ испред Факултета драмских уметности у Београду.
У акцији одавања поште страдалима након пада надстрешнице у Новом Саду и кажњавању одговорних за ову трагедију, на више локација у Србији тог дана заустављен је саобраћај на 15 минута. Приликом блокаде код Факултета драмских уметности у Београду дошло је до туче окупљених грађана, студената и професора ФДУ са једне стране, и возача који су желели да прођу, са друге стране.
Новинарка Нова.рс Ана Марковић рекла је тада за сајт УНС-а да ју је један од возача ударио у подлактицу, како би јој из руку избио телефон којим је снимала скуп.
„Појавио се ниоткуда. Осећам се добро, али сам се тада у тренутку уплашила, јер нисам знала да ли ће на томе да стане. Касније сам кренула да тражим телефон. Није дошло до тешке повреде, али је све то било узнемирујуће“, рекла је Марковић УНС-у.
Догађај, рекла је, није пријавила полицији, али су окупљени полицију звали чим су кренули инциденти.
„Ми смо чим је дошло до туче, отишли до возила саобраћајне полиције која је стајала поред нас, али нико није реаговао. Били су двеста метара од нас и нису реаговали“, додала је она.
Пет дана касније, 27. новембра, физички и вербално су нападнути новинарка и сниматељ телевизије Н1 Јелена Мирковић и Александар Цвркотић док су извештавали са протеста у Београду на води.
У току протестне блокаде, појавили су се мушкарци са капуљачама који су почели да се препиру са окупљеним грађанима. Мирковић је за сајт УНС-а тада рекла да ју је један од њих гурнуо с леђа. Иако је био најозбиљнији, то није био једини напад те ноћи на њу.
Када су покушали да сниме метеж један од окупљених ју је, како је додала, ударио у шаку.
„Они су почели да се препиру са окупљеним грађанима, а затим је уследио метеж и практично је дошло до масовне туче. У једном тренутку колега Александар Цвркотић и ја смо се приближили да снимимо шта се дешава и један од окупљених ме је ударио у десну шаку и по микрофону. Тада је пао сунђер са ознаком Н1“, рекла је Мирковић.
Инциденти су се наставили у другом делу раскрснице, а управо на том месту, непознати младић ју је напао с леђа и гурнуо је у лево раме.
„Сећам се да је носио капуљачу и то је све што сам видела. Након тога су ми прилазили момци који су носили маске и уносили ми се у лице. Мом колеги Александру Цвркотићу су више пута ударили камеру. Радим више од 10 година, колега и ја смо често пратили протесте, али никад до сада нисам доживела ништа слично“, додала је она тада.
Телевизија Н1, како је рекла, пријавила је овај случај надлежнима.
Последњи у низу напада на новинаре и медијске раднике који се догодио док су извештавали са протеста био је 3. децембра, када је, на скупу испред Скупштине Града Новог Сада прећено новинарки телевизије Информер Милици Шкорић, када су јој, на скупу отели и бацили мобилни телефон.
Шкорић је за сајт УНС-а рекла да су јој телефон отели и бацили када је колегама који су извештавали из Скупштине Новог Сада додавала батерије, које су им биле неопходне да би уживо преносили догађај.
„Батерију сам додала колегама преко прозора, а онда су дошле девојке које су ме питале за кога радим. Када су чуле да сам из Информера, почеле су да вичу на мене. Затим се окупило много људи око мене и један од њих ми је рекао: ‘Хајде снимај ме, да кажем нешто’. Почела сам да снимам, а са леве стране је неко дошао и отео ми је телефон“, додала је.
Када му је тражила телефон назад, опколило ју је, како је рекла, мноштво окупљених грађана који су почели да јој прете и да је вређају.
“Опколили су ме и рекли ми како ме треба обријати, ошишати и вређали ме. Једна девојка ме је ухватила за образ и рекла ми: ‘Што сад не зовеш полицију, зови сад Вучићевића’. Рекли су ми и: ’Што бринеш за телефон, Вучић ће ти га купити. Затим су ми телефон и бацили’“, додала је она.
Још седам случајева Осим напада на новинаре и медијске раднике на протестима, од 5. новембра до данас, УНС је забележио још седам случајева напада, претњи, вређања и притисака на колегинице и колеге. Међу њима су физички напад на новинара портала Ковинске Инфо Милоша Љиљанића којег је, у Скупштини општине Ковин, физички напао одборник Српске напредне странке Драган Шљивовачки, вређање новинарке Медија центра Чаглавица и чланице Управе УНС-а Катарине Маринковић од стране председавајућег Скупштине општине Грачаница Милана Димитријевића, као и дискриминација бројних ваљевских медија који нису били позвани на састанак у коме су у овом граду учествовали министар унутрашњих послова Ивица Дачић, министар за јавна улагања Дарко Глишић и представници штабова за ванредне ситуације Колубарског и Мачванског Управног округа. У овом периоду, новинарка Ана Лалић Хегедиш добила је претње смрћу и увреде путем Фејсбука, са налога који се на овој друштвеној мрежи води на име Миленко Протић. Члан Градског већа Београда Слободан Шолевић упутио је крајем новембра претње новинару дневног листа „Данас“ Војину Радовановићу. Последњег дана новембра у Лепосавићу је ухапшен Душан Милановић, власник предузећа ВИМ инфо које функционише у косовском систему и издавач је портала Косово онлајн, а под сумњом, како је тада за УНС рекао његов адвокат да је наводно извршио кривично дело тероризма. Пре два дана, у коментарима на њиховој Фејсбук страници, прећено је Славко Ћурувија фондацији. Претње су упућене са профила под именом Душан Милосављевић. „Пазите се, има још Ускрса, позлатиле се руке“, пише у коментару. |