SafeJournalists, ЕФЈ и ИФЈ: Претње смрћу новинарима Танјуга из Србије морају да се истраже

ВЛАДИМИР Г. СОЛОВЈЕВ: Као о Србима деведесетих, Запад данас о Русима пише као највећем злу на свијету!
03/10/2024
РТЦГ: Пропао и четврти покушај избора омбудсмана
07/10/2024
ВЛАДИМИР Г. СОЛОВЈЕВ: Као о Србима деведесетих, Запад данас о Русима пише као највећем злу на свијету!
03/10/2024
РТЦГ: Пропао и четврти покушај избора омбудсмана
07/10/2024

Септембра 30, медијским радницима новинске агенције Танјуг прећено је смрћу путем мејла који је послат редакцији. Аутор мејла, који се потписао као „Трим Бардхи”, у претњи каже да ц́е новинару Тањуга који покуша да уђе на простор Косова и Метохије бити „пуцано у потиљак” због извештавања о Косову и Албанији.

“Само да знате да пратимо лажи које свакодневно пласирате око државе Косово и Албанаца, као што пратимо кретање сваког новинара ваше псеудомедијске агенције на Косову. Будите сигурни да ће неко од њих добити метак у потиљак следећи пут када буде крочио на тло републике Косово. Пратимо све“, пише у мејлу.

Према речима Министра информисања Дејана Ристића, који је одмах контактирао Одељење за високотехнолошки криминал Вишег јавног тужилаштва у Београду, идентификовано је да претња долази из Албаније.

„Захвални смо Министарству информисања и Одељењу за високотехнолошки криминал Вишег тужилаштва у Београду што су идентификовали извор претње. Министарство је показало како може да реагује у најкраћем могућем року и очекујемо да ће учинити исто у сличним случајевима у будућности, посебно када претње долазе са територије на којој министарство има овлашћења. Они који упућују претње смрћу морају бити кажњени. Новинари морају да се осец́ају заштићено и да им се гарантује право да се слободно крец́у и обављају свој посао без страха од напада”, саопштила je SafeJournalists мрежа.

„Најоштрије осуђујемо језиве претње смрћу новинарима Агенције Тањуг. Новинари морају бити у могућности да обављају свој посао, укључујући и на територији Косова, без страха да ће бити „упуцани у главу“. Претње смрћу медијским професионалцима су напад на слободу медија и право јавности да зна. Кључно је обезбедити брзу и детаљну истрагу претње смрћу, како би се починиоци одвратили од понављања сличног криминалног понашања у будућности“, саопштио је ИФЈ-ЕФЈ.

Претње смрц́у представљају озбиљан напад на слободу медија и додатно угрожавају безбедност новинара који свакодневно раде у све тежим условима. Према последњем мониторингу платформе Media Freedom Rapid Responsе (МФРР), од јануара је било дванаест инцидената претњи смрћу новинарима, од којих десет у онлајн простору. Стога је кључно да релевантне институције покажу одлучност да заштите слободу медија, почевши од процесуирања починилаца онлајн претњи које угрожавају животе новинара пре него што оне могу да ескалирају ван екрана.

Потписнице

Међународна федерација новинара (ИФЈ)

Европска федерација новинара (ЕФЈ)

SafeJournalists мрежа