Радио Kосовска Митровица: Деценије истинитог причања и оданог слушања
25/11/2024Већина новинара у Црној Гори суочава се са константним притисцима током обављања свог посла, а притисци долазе са бројних адреса и у разним облицима, закључак је конференције коју је НВО УЗОР оранизовала данас у Подгорици. Извршни директор УЗОР-а Данко Јокановић поручио је да живимо стварност у којој се медији ућуткују јавним оптужбама, новинари нападају, а нападачи остају непознати или некажњени.
Регионални директор за југоисточну Европу Ханнс Сиедел фондације, Клаус Фисингер наводи да је медијска слобода важан фактор демократије и владавине права.
“Новинари имају право да информишу јавност о текућим стварима без ограничења и притисака”, рекао је Фисингер, додајући да је важно пратити смјернице које ће помоћи да се унаприједи положају новинара у Црној Гори.
Михаило Јововић, предсједник Комисије за праћење истрага напада на новинаре истиче да новинаре притискају сви- од политичара, бизнисмена и криминалаца а у зависности од области о којој извјештавате.
Јововић, ипак, напомиње да тренутно постоји већа политичка воља власти да се напади истраже.
“Али, и свијест код полиције и тужилаштва да се ови случајеви морају што брже рјешавати”, рекао је он.
Неђељко Рудовић, директор Директората за медије тврди да притисци на новинаре никад неће престати, упркос томе што тежимо да постанемо еманциповано друштво.
“Примјери из најразвијених земаља нас уче да је притисак на новинаре нешто што се нажалост подразумијева”, наводи Рудовић, додајући да је слобода медија никад заокуружена побједа, коју је потребно свакодневно чувати.
Адвокатица Маја Живковић, поручује да новинари не трпе само повреде части и угледа, већ им се услед недостатка адекватне заштите уништава квалитет живота.
Генерални директор РТЦГ-а Борис Раонић појашњава да није свака комункација са неким ко има моћ- притисак на новинара.
Као озбиљан проблем у Црној Гори види насиље.
“За новинаре је битна интензивна комуникација и свијест о сопственој улози у друштву”, сматра он.
Извршна директорица Даилy Пресс-а Маријана Кадић Бојанић казала је да треба поставити питање како уредници раде са новинарима и да ли су они довољно припремљени на притиске.
“Истраживање УЗОРА је показало да притисци највише долазе од политичара. Политичари се, врло често, жале и на фотографије које објављујемо”, казала је Кадић Бојанић.
Директорица Телевизије Е Соња Дробац напомиње да новинарство није постизање консензуса међу саговорницима и да то “никад неће бити”.
“Нема баланса према насиљу. Не постоји, и то је слово ‘А’ азбуке и абецеде. Нулта толеранција. То је први корак који морамо да направимо”, казала је Дробац.