Планирани приходи РТЦГ 24,2 милиона евра, за спољње сараднике даје се 450.000, службена путовања 470.000, Еуросонг 150.000…

Израелска војска убила пет новинара: Тврде да су гађали “терористичку ћелију”
26/12/2024
Српско новинарство на КиМ под нападом са свих страна
03/01/2025
Израелска војска убила пет новинара: Тврде да су гађали “терористичку ћелију”
26/12/2024
Српско новинарство на КиМ под нападом са свих страна
03/01/2025

Сједница Савјета РТЦГ одржаће се данас у 14 часова. Обзиром да неће моћи да јој присуствује, а на дневном реду ће се наћи тачке које су од изузетног значаја, Маријана Цамовић Величковић, чланица Савјета РТЦГ, указала је на неколико ствари.

Како је истакла у саопштену достављеном медијима, по први пут у 80 година дугој историји Радио телевизије Црне Горе о његовим најважнијим документима – Програмско продукционом и Финасијском плану, који ће наредне године износити вртоглавих 24,2 милиона еура јавног новца, ће одлучивати особе против којих држава Црна Гора води кривични поступак због злоупотребе службеног положаја, односно кривичног дјела које су починили управо као чланови тог истог Савјета у истом мандату.

“Са једне стране им се суди, а са друге дозвољава да несметано распоређују државни новац као да је све у најбољем реду. У питању су предсједник Савјета Веселин Дрљевић, Филип Лазовић, Наод Зорић и Амина Мурић. Суди се и Предрагу Мирановићу али он више није члан Савјета”, навела је Цамовић.

Према достављеном предлогу Финансијског плана, планирани приходи РТЦГ износе укупно 24.230.000 еура од чега ће из буџета бити уплаћено 20.080.000 еура.

“Од тог износа чак 11.687.000 еура ће бити потрошено за зараде а свега 7,3 милиона еура за производњу програма. Подсјећам да се пет запослених у РТЦГ редово налази на списку највећих зарада у јавном сектору, ту су “генерални директор” три његова помоћника и један уредник. Свих пет зарада се обрачунава незаконито”, истиче Цамовић.

Како је буџет огроман, огромна су, каже Цамовић, и одступања од и иначе раскалашног и нерационално планираног овогодишњег буџета.

“За рад Савјета (против чија 4 члана се води кривични поступак зато што су противправно изабрали тадашњег и садашњег “генералног директора”) биће издвојено 160.000 еура. Поређења ради та ставка је 2021. године када је овај Савјет преузео дужност, износила 105.000 еура. За “Креативни музички програм” ће умјесто 40.000 бити опредијељено 160.000 еура а за “Емисије забавног садржаја у сопственој продукцији” још 190.000 еура и то за “лате нигхт схоw емисије и емисије забавно такмичарског карактера”. За оно што је јединствена обавеза РТЦГ а то су образовни, научни, документарни и слични програми нису истакнути износи јер се они и даље производе на нивоу који се не може мјерити процентима а сва је пажња на информативном, спортском и забавном програму као да је у питању комерцијални медиј а не јавни сервис”, наводи Цамовић.

За Еуросонг ће, додаје, бити потрошено 150.000 еура.

“За “резервне дјелове” ће бити потребно чак 200.000 еура (ове године је то износило 80.000). За спољње сараднике (поред око 800 стално запослених) биће опет издвојено 450.000 еура. За службена путовања исто 470.000 еура. Ставка репрезентација такође расте па ће ту отићи 40.000 еура, а 2021. године за ту ставку је потрошено 20.000 еура”, казала је Цамовић.

За промоције и спонзорства РТЦГ даје 150.000 еура.

“Исто поређења ради, тај трошак је 2021. године износио свега 10.000 еура. За адвокате и нотаре ће бити издвојено чак 55.000 еура. Та ставка је 2021. године износила 30.000 еура. Наставиће се издвајања за реновирање зграде РТЦГ што је перманентан вишемилионски посао већ три и по године и за ту ставку ће бити опредијељено још милион еура. Инвестициона улагања у опрему и слично износиће 3.128.000 еура”, истиче Цамовић.

Према њеним ријечима, програмско продукциони план РТЦГ за 2025. годину представља списак назива емисија које ће се можда снимити и емитовати током године јер у уводном дијелу директор ТВ ЦГ Милан Кнежевић истиче да је планирање ове врсте превазиђена форма.

“Садржај емисија које су планиране не знамо па се не може процијенити њихова релевантност нити допринос мисији јавног сервиса. Према томе немогуће је коментарисати предложени ППП за 2025. годину. У табелама се повремено у једној реченици понека емисија и дјелимично ображложи али то није довољно ни само за себе а нарочито када се прочита између десетина и десетина емисија чији називи једноставно ништа не значе”, додаје Цамовић.

Чак се, истиче, помиње и Редакција за истраживачко новинарство али само у необразложеном поднаслову, а подсјећа да је то редакција која је редовно у Програмско продукционом плану иако је у протекле четири године објавила 0 (нула) истраживачких прича.

“Уједно то је и укупан број истраживачких прича које је РТЦГ објавила у истом периоду.

На сједници ће, каже Цамовић, опет бити промијењен Акт о систематизацији радних мјеста у којем није објашњено због чега се то ради, колико се радних мјеста гаси, колико отвара и зашто.

“Као и претходних година новац који је преостао на рачуну умјесто да се врати у државни трезор троши се немилице и без потребе. Тако ће посљедњег дана у години бити расписан тендер вриједан 200.000 еура увећан за износ ПДВ-а за услугу “одржавње Авид Неwс система”. Подсјећам да је на претходној сједници измијењен Финансијски план за 2024. годину и да је прераспоређено више од пола милиона еура како би се створио основ да се непотребно потроше преостала средства умјесто да се врате држави”, навела је Цамовић.

Биће, каже, донијета одлука о затварању дописништва у Херцег Новом и отварању новог у Тивту уз образложење да су уочени недостаци који су се огледали у „занемарљивом броју прилога и слањем истих у ПЈ ТВЦГ“ јер се нарочито љети тешко путује кроз Нови „па је запосленима јако тешко и готово немогуће доћи брзо на лицу мјеста како би узели изјаву или снимили репортажу о неком догађају“.

“Због тога ће исти људи који не успијевају брзо да се крећу кроз Херцег Нови повећати ефикасност тако што ће ипак морати проћи кроз Нови, путовати до Тивта кроз љетње гужве користећи трајект и долазити до Тивта гдје ће завршавати прилоге. То је логика којом ће бити вођен Савјет који ће усвојити ову, једну у низу, небулозних одлука иза које се највјероватније крију лични интереси и реваншизам”, закључује Цамовић.

извор: цдм